2010 m. kovo 6 d., šeštadienis

Kai iš stiklainių valgoma vasara. Bohol. Filipinai

Pirmą kartą mūsų akys susitiko, bevartant žurnalo „Mokslas ir gyvenimas“ puslapius, turbūt kokiais 1988. Tiksliai prisimenu, jog buvo žiema. Keista, jog tiek daug vaikystės vaizdų apie žiemą - pusnyse rausiamus ilgiausius tunelius su seneliu, pačiūžas, akimirksniu delne pradingstančias snaiges, varveklių čiulpimą pasislėpus už namo kampo, nesibaigiančią anginą bei  neįtikėtino grožio užšalusius langus. Turbūt žiemos buvo daug. Kelintas šalčio mėnuo slenka, buvo galima pasakyti vien nusileidus į rūsį. Iš pradžių  lentynos braškėdavo nuo susigrūdusių vyšnių kompotų, mėlynių, braškių ir aviečių uogienių. Tolimiausiam kampe tupėdavo spanguolės. Jei jos pradingdavo - ženklas, jog Kalėdinis šurmulys irgi jau baigėsi. Šaukštas po šaukšto ir rūsys galėdavo lengviau atsikvėpti, nejučia iš stiklainių būdavo suvalgoma visa praėjusi vasara. Taigi, užsidariusi  kambaryje, kurio langus jau pridengė prietema, lėtai sklaidau puslapius. Nerealus gyvis didelėm akim. Paskubomis atsinešu žirkles ir išsikerpu. Turiu tokį sąsiuvinį, kuriame slepiasi visokios įdomybės, žinoma iškirptos iš to paties, nepakartojama žurnalo. Kur jau tau žurnalo, veikiau iš albumo – visi trijų paskutinių metų numeriai buvo tvarkingai susegti, netgi pagamintas specialus, storo kartono viršelis. Mano sąsiuvinis storėjo, žurnalas plonėjo – taip ir bėgo žiemos. Panašios akys kaip kadaise, nemirksėdamos žiūri į mane šiandien, Bohol saloje. Tiersier, vos delno dydžio gyvūnas, mažiausias primatas pasaulyje, kurio akys didesnės už jo paties smegenis ar skrandį. Spoksom vienas į kitą ištisas minutes. Dieną šis gyvis visiškai apsnūdęs, savo žmogiškom rankom tvirtai įsikabinęs į šaką, laukia nakties. Tada jo laikas – šokinėja nuo šakos ant šakos ir medžioja vabzdžius, nedidelius paukščius, driežus, gyvates ar netgi šikšnosparnius. Artėjant nepageidaujamam grobuoniui, Tiersier visiškai užsimerkia ir taip rymo iki pat tos akimirkos, kol priešas visiškai prislenka. Kai juos skiria vos keli centimetrai, plačiai atmerkia savo didžiules akis ir iššiepia aštrius dantis. Na ir kaip jums planas? Kuris neišsigąstų arba bent jau nenustebtų? Šie gyviai dar sugeba nušokti net apie du metrus. Kol priešas atsipeikės, beliks gaudyti vėją miškuose. Nors sugeba žiūrėti tik tiesiai prieš save, negalėdamas pasukti akių į šonus, tai lengvai kompensuoja - be jokių pastangų sukinėja galvą 180 laipsnių kampu. Mama mažylį savo įsčiose globoja net šešis mėnesius, beje jie gimsta irgi iškart atmerkę savo didžiąsias akis. Šie nuostabūs gamtos kūriniai nyksta, šiuo metu Bohol belikę vos keli šimtai. Viena iš priežasčių – miškų kirtimas, taip pat tiesioginė prekyba. Visai neseniai, Tiersier galima buvo įsigyti už vos už 20$. Kai jų visai nebeliko, kainos aišku pakilo. Bėda ta, jog šie gyvūnai ilgai neišgyvena nelaisvėje – trankydami galvą į žemę ar narvo kraštą nusižudo. Atrodo taip žmogiška ir suprantama. Nepaisant to, Bohol pakelėse vietiniai verslininkai laiko juos uždarę bei džiugina turistines grupes.

Jog artėjam prie mistinių kalvų, jusles apie tai įspėja ne saldžiai kartus šokolado kvapas, o vienas kitą lenkiantys turistiniai autobusai. Keletas kalvų, tikrai šiek tiek primena rankų darbo prancūziškus triufelius – lengvai nurudusios, atsargiai išdėliotos lygumoje. Kitos gi, dar gaiviai žalios, nespėjusios ištrokšti prieš visai jau neužilgo užeisiančią sausrą. Akimis lėtai kiekvieną pačiupinėju bei dedu į baltu šiugždančiu popieriumi išklotą popierinę dėžutę. Dešimt, keturiasdešimt, šimtas – vėl kloju balto lengvo popieriaus sluoksnį. 1268 šokoladinės kalvos, visos su lyg viena. Sutalpintos. Belieka ant viršaus užberti žiūpsnį čiobrelių, mėtų bei dobilų – tam, jog labiau įtiktų lietuviškam skoniui. Perpildytą dėžę atsargiai uždarau, perrišu šviesiu kaspinu bei kraunu ant motorolerio. Visai netrukus turėtų pasiekti artimuosius.  Jei bus dar neištirpusios, kalvas galėsit išberti toje laukymėj netoliese, bei užsliuogus ant kurios nors iš jų, klausytis bičių. O kol kas skriejam tuo pačiu motoroleriu po Bohol apylinkes, pro šoną lekia ispanų laikais statytos bažnyčios, kaliausėm nusmaigstyti laukai, jūra. Panardinam kojas į žalią Loboc upę.  Karšta.


7 komentarai (-ų):

Namučiai rašė...

Sekmadienis prasidėjo PUIKIŲ PUIKIAUSIAI: už lango saulė, kompiutery - nauji sraigių įspūdžiai. Pradedant vaikystės rūsio uogienėm ir baigiant Filipinų spalvom. Kai vaikystės paveikslėlis tampa gyvas kažkur kitam žemės krašte, ko gero, turi apimt ne euforija, o „tikras aleliuja.“ Sėkmės, mieli žmogeliai!

Laimona rašė...

A jo, man tai tie metai - 1988 ieji skamba kažkaip įdomiai. Senstu? Faktas:)

lina rašė...

N u o s t a b u!!!

Donatas ir Miglė rašė...

Vaje kaip grazu!!! Tavo irasus norisi skaityti ir skaityti!

Aistis rašė...

Ir aš tokį sąsiuvinį turėjau ir tebeturiu (Rita nuo kito sofos krašto šaukia: "iraš iraš":)). Viename buvo muzikos žinios, o kitame visokios pasaulio įdomybės, tarp jų ir NatGeo nuotraukos. Žodžiu, kai nebuvo socialinių tinklų ir blogų, kurėme savo popierinius profailus :) O Boholo vaizdai labai pažįstami. Matau, buvot ant tilto, taip pat ir muziejuje, kuriame draudžiama fotografuoti:) Dar jame kvepia praeitimi ir galima pasižiūrėti kelių amžių senumo suknelių bei įrašų iš gimimo/mirties knygų. Man tas muziejus, ypač jo archaiškas kvapas, paliko labai stiprų įspūdį, nors ten net ne muziejus, o labiau kioskelis :) Beje, Boholas buvo mūsų tolimiausias kelionės taškas. Ten prieš namogrįžą maudėmės nuogi per audrą jūroje ir išvažinėjome skersai išilgai su dirt bike. Labai rekomenduoju maršrutą mocu Candijay - Anda, laikantis šiaurinės apendikso pakrantės. Būtinai reikia dirt bike, paprastu mocu neišvažiuosit. Bet bus labai smagu, laibai atoku ir rasit nendrių žmones.

Laimona rašė...

Aisti, negėdink, ką rimtai ten negalima buvo fotografuoti? :) Mes slampinėjom aplink bažnyčios prieigas jau visai vakarėjant, kai muziejaus darbuotojas ir sako: "gal norit viduj pasižvalgyti?" Tai aišku, kad norim. Tas didžiulis pustuštis kambarys, pradėjus temti tikrai skleidžia nerealią atmosferą - lyg vogčiomis grįžus į praeitį. O grindų lentų plotį matėt? tikrai stiprus įspūdis. Matai, kartais visai nereikia ir krūvos eksponatų;)Lėkėm ir mes iki Andos, po to dėjom kompresus ant nosies ir kaktos:))))Mes tai dar turim neblogų maršrutų/moco išbandymų Palawane..tik jei prasidurtų padanga..oi tooooli pėdint reiktų kol surastumėt gyvą dvasią..:)Lina, Migle - smagu man:)

Kjerstin Lis rašė...

VISAS SKAITYKITE ŠIĄ TESTAMONĄ, KAIP GAUTI MANO PASKOLĄ IŠ TEISĖS IR PATIKĖTOS PASKOLOS ĮMONĖS. Mano vardas Kjerstin Lis, aš ieškojau paskolos savo skoloms padengti, visi, kuriuos sutikau, sukčiaujo ir pasiėmė pinigus, kol galiausiai sutikau poną Benjaminą. Breilis Lee Jis man suteikė 450 000,00 R paskolą. Jis padėjo ir kitiems mano kolegoms. Aš kalbu kaip laimingiausias žmogus visame plačiame pasaulyje šiandien ir pasakiau sau, kad bet kuris skolintojas, kuris gelbsti mano šeimą nuo mūsų blogos padėties, pasakysiu vardą visam plačiajam pasauliui ir aš su džiaugsmu sakau, kad mano šeima grįžo į gera, nes man reikėjo paskolos, kad pradėčiau visą gyvenimą, nes esu vieniša mama su 3 vaikais ir visas pasaulis atrodė, kad ji kabojo ant manęs, kol turėjau galvoje, kad Dievas atsiuntė paskolos davėją, kuris pakeitė mano gyvenimą ir mano šeimos, Dievo bijojo skolintojas, pone, Benjaminas, jis buvo Gelbėtojas, dievas, išsiųstas gelbėti mano šeimos, ir iš pradžių maniau, kad tai nebus įmanoma, kol negausiu paskolos, pakviečiau jį į savo šeimą. - viso vakarėlio, kurio jis neatsisakė, ir patarsiu kiekvienam, kuriam tikrai reikia paskolos, susisiekti su ponu Benjamin Breil Lee el. paštu (Lfdsloans@outlook.com), nes jis yra supratingiausias ir nuoširdžiausias paskolos davėjas. kada nors susitiko su rūpestinga širdimi. Jis nežino, kad aš tai darau, skleisdamas mano linkėjimą į mane, tačiau manau, kad turėčiau tuo pasidalinti su jumis, kad išvengtumėte sukčių. Prašau, saugokitės apsimetinėtojų ir susisiekite su tinkama paskolų bendrove el. Paštu per Lfdsloans@outlook. com arba „WhatsApp“ + 1-989-394-3740. .